Jel jsem s estonskou cestovní kanceláří Scanbalt, která organizuje studentské výlety po Švédsku a pobaltí. Celkem asi 40 lidí. Třídenní výlet se velmi vydařil, krásně vyšlo počasí a na Gotlandu jsme chytili nejkrásnější podzimní počasí na přelomu září a října. Ostrov Gotland leží u jižního pobřeží Švédska, uprostřed Baltského moře.
Odjíždělo se ráno, vlakem do Nynäshamnu a pak trajektem. Mimo sezónu jezdí mezi Gotlandem a pevninou pouze normální trajekty, ale přes léto mají speciální turbínové trajekty, které fungují na podobném principu jako proudové motory. Je to potřeba, protože Gotland se mezi Švédy těší veliké oblibě jako letní turistická destinace. Ostrov sám má pouze 60 000 obyvatel, ale přes léto se na něm vystřídá dalších až milión lidí. Celé pobřeží je poseto chatkami, chalupami, penzióny a hotely, přes léto v permanenci a přes zimu zakonzervované. Kromě turismu má zvučné jméno i agrikultura, hlavně mléčné výrobky a skopové. Skopové z Gotlandu je ve Švédsku hrozná delikatesa, a to dokonce taková, že veškerá produkce se z Gotlandu vyváží a domácí spotřebu pokrývá hlubokomražené skopové z Nového Zélandu.
Gotland obyčejně se od hlavní švédské pevniny hodně liší. Zaprvé je zde o několik stupňů vyšší průměrná teplota, i přes zimu, kvůli zvláštnímu teplému proudění. Úplně jsem nepochopil, jak přesně se to děje, ale prostě to tak je. Díky tomu, a také díky vápencovému podloží, ne žulovému jako na pevnině, na Gotlandu roste jíný typ flóry, trochu mi to připomínalo subtropická podnebí. Hodně pichlavých křovin, nízké rozrostlé borovice, kamení. Všichni to tu znáte z filmů o Pipi Dlouhé punčoše. Gotland má i pověst začarovaného ostrova. K jeho původu se váže zajimavá pověra, že se ostrov na noc vždy nořil zpět do vody, dokud n něm někdo nezapálil oheň. A i potom je mezi obyvatelstvem rozšířeno mnoho mýtů o bájných stvořeních a záhadných úkazech.
Po příjezdu jsme si prohlédli Visby, hlavní město ostrova. Malé, dvacetitisícové, ale o to více pitoreskní městečko. Kdysi za dob Hanzy ležel Gotland uprostřed obchodních tras z východu na západ a Visby bylo jedno z nejdůležitějších hanzovních měst. Mezinárodní charakter je znát z počtu památek: švédská katedrála, německý kostel, polský kostel, apod..., jak postupně město dobývali dánský král, švédský král, hanzovní liga, teutonští rytíři... Kolem celého města vede opevněná zeď, která původně měla chránit město proti pirátům, ale ve skutečnosti se nejvýš tyčí směrem do vnitrozemí, když se ve středověku rozhořel daňový spor mezi obyvateli venkova a města. Ve Skandinávii se jedná o nejzachovalejší středověké centrum a jako takové je na seznamu památek Unesco. Důsledky postglaciálního vzestupu jsou patrné i zde, z původního středovékého přístavu je nyní rybníček v parku a Visby muselo postavit nový přístav dál od města, kde je voda hlubší.
Spali jsme v hostelu dál od města, na západním pobřeží. Nádherný západ slunce nad mořem. Po setmění také nikde žádné světelné znečištění, nikdy v životě jsem neviděl tolik hvězd! Několik jich dokonce spadlo! Den nato nás švédský průvodce zavedl na ostrov Fårö, malý ostrůvek na severu Gotlandu. Fårö je něco jako destilovaný Gotland: ještě více kamení, ještě pichlavější křoví, ještě více ovcí, ještě drsnější příroda. Během studené války uzavřela armáda Fårö a severní část Gotlandu pro vojenské účely. Každý večer startovaly ze Sovětského svazu MiGy a nabraly směr Švédsko, aby "otestovaly ostražitost nepřítele". Z Gotlandu jim v ústery startovaly švédské stíhačky, jenom aby se obě letky potkaly na Baltem a zamávaly si na pozdrav křídly, než se opět vrátily na záklanu. Fårö si zamiloval známý švédský režisér Ingmar Berman, který bohužel zemřel v roce 2007. U místního kostelíka má svůj nenápadný hrob. Hlavní atrakcí byly přírodní výtupky, "Rauky". Vznikají tak, že moře omele měkký vápenec a zůstane pouze ten tvrdý, který se posléze tyčí několik metrů jako pokroucená skála.
![]() |
Rauk. Za raukem můžete spatřit další důsledek postlaciálního vzestupu. Kamenitá pláž končí vysoko a klesá ve vlnách, jak se postupně pobřežní linie posouvala níž a níž. |
Poslední den jsme měli volno ve Visby, ale protože byla neděle, konec září a ještě pošmourno, tak tam bylo snad víc mrtvo než na výletě do Uppsaly. Nicméně v menší skupince jsme po procházce městem duchů našli jednu otevřenou útulnou creperii.
A nakonec fotky:
Gotland
30.09.2011
|